Get Adobe Flash player

 

Atopia – definicja najkrótsza:

Atopia to genetycznie uwarunkowany zespół zaburzeń układu odpornościowego. Objawia się on m.in. AZS, astmą, egzemą kontaktową, nieżytem nosa, zapaleniem spojówek i innymi reakcjami alergicznymi.

Czynną alergię zdiagnozowano u aż 25% mieszkańców Polski , a co 5-te dziecko i co 50-ty dorosły chorują na AZS.

 

O atopii i atopowym zapaleniu skóry – szerzej:

Atopowe zapalenie skóry jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń skóry. Częstość występowania tej choroby w populacji dziecięcej w Europie ocenia się na 15,6%, w Stanach Zjednoczonych na 17,2%  i około 24% w Japonii. Statystyki wskazują na prawie podwojenie ilości chorych na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS, atopia) w Polsce w ciągu 9 lat – ok. 6,1% chorych w całości populacji w 2000 r. (Raport A,A,I z 2000 r., J. Małolepszy) i ok. 11,1% chorych w 2009, czyli ok. 3 mln 850 tys. osób (badania w woj. łódzkim pod kierownictwem prof. P. Kuny dotyczące osób w wieku 3-80 lat oraz Badania Anny Stańczyk-Przyłuskiej ze Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne dotyczące dzieci w wieku 1-3 lat). Pomimo tych danych, nie ma w Polsce żadnych programów wspierających chorych, szeroko informujących o problemie i sposobach profilaktyki. Choroba nie została również wpisana na listę chorób przewlekłych. Brak wystarczającej wiedzy na temat choroby, nawet w środowisku medycznym, potwierdzają badania prowadzone pod kier. prof Kuny w woj. łódzkim, które wykazały, że ok. 38% dzieci i 10% dorosłych miało błędnie postawioną diagnozę. W województwie mazowieckim, jak dotąd nie przeprowadzono szczegółowych badań na temat występowania tej choroby, ani u dzieci, ani u dorosłych.

AZS ma podłoże genetyczne i związana jest z dysfunkcją czynności immunologicznych organizmu. Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, nawracającą chorobą wynikającą z reakcji alergicznej organizmu, jednakże zgodnie z klasyfikacją Ministerstwa Zdrowia do chorób przewlekłych nie należy. Całkowite wyleczenie tej niezakaźnej choroby jest na razie niemożliwe – chory odczuwa jej skutki przez całe życie, nie jest też ostatecznie rozpoznana przyczna tej choroby. Choroba rozwija się najczęściej w wieku niemowlęcym. Ponad 60% przypadków jest rozpoznawanych w pierwszym roku życia. U większości pacjentów symptomy choroby samoistnie zanikają jeszcze w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania, niemniej jednak coraz częście obserwuje sie poważne reemisje choroby w wieku dojrzałym około 35 roku życia i więcej. Dodatkowo, wiele osób chorych na atopowe zapalenie skóry w dzieciństwie, w późniejszym wieku cierpi z powodu astmy, kataru siennego, czy alergicznego zapalenia spojówek. Niektórzy lekarze uznają też, że u pacjentów ze stwierdzoną atopią mogą się w późniejszym wieku rozwijać inne wewnętrzne stany zapalne o podłożu immunologicznym.

Po więcej informacji odsyłamy do opisu znajdującego się pod linkiem:

http://www.atopowe-zapalenie.pl/atopedia/Atopowe_zapalenie_skóry

Przeczytaj naszą publikację!
Fundacja Alabaster partnerem akcji Z SERCEM O ATOPII!
Jesteśmy sygnatariuszem:

Konsultacje psychologiczne

Zapisz się do newslettera!

Partnerzy